Brzký kontakt se psem snižuje riziko astmatu

6. listopad 2016 | 14.13 |

 Tým švédských vědců použil údaje z národního registru více než jednoho milionů dětí ke studiu zda-li včasný kontakt se psem omezuje rozvoj astmatu. Tato otázka byla rozsáhle studována již dříve, ale průkazné zjištění stále chybělo. Nová studie však ukázala, že děti, které vyrůstají se psy měli o 15% menší výskyt astmatu než děti bez psů.


Celkem více než jeden milion dětí, bylo zařazeno do studie výzkumných pracovníků spojující dohromady devět různých národních zdrojů dat, včetně dvou registrů vlastníků psů, které se doposud používali pro lékařské výzkumy. Výsledky jsou publikovány v JAMA Pediatrics. Cílem bylo zjistit, zdadeti-astma-alergie-na-psa-all4 děti vystavené zvířatům v raném věku mají nižší výskyt astmatu, než ty, které do kontaktu se psem v dětství nepřišly.

"Dřívější studie ukázaly, že děti, které vyrůstají na farmě mají přibližně o polovinu menší riziko výskytu astmatu. Chtěli jsme zjistit, zda-li se toto potvrdí i u dětí, které vyrůstají se psy v domácnostech. Naše výsledky potvrdily se tímto výzkumem potvrdily a prokazatelně bylo skutečně zjištěno, že děti, které od mala vyrůstaly se psem, měly o 15% méně výskytu astmatu než děti bez psů a protože jsme měli přístup k tak velkému a podrobného souboru dat, mohli jsme vyloučit několik faktorů, jako je astma u rodičů, místo bydliště a socioekonomický status "říká Tove Fall, docent epidemiologie na katedře lékařských věd a Věda pro život (Laboratory, Uppsala University), který koordinoval studii spolu s vědci z Karolinska Institutet ve Stockholmu, ve Švédsku.

Ve Švédsku, má každý člověk jedinečné identifikační osobní číslo. Každá návštěva odborného lékaře je tak přesně zaznamenávána a přenesena do národních databází, která jsou zpřístupňována výzkumným pracovníkům a slouží k deidentifikaci dat. Ve Švédsku dokonce povinný zápis o vlastnictví psů v domácnostech a to od roku 2001. Tito vědci studovali, zda-li jsou rodiče vedeni jako vlastníci psa nebo zemědělských zvířat aby tento vztah mohl být spojován s pozdějším stanovení diagnózy astmatu a jeho vlivu se soužitím se zvířaty.

"Tento druh epidemiologických studií ale neposkytuje odpověď na to, jak mohou zvířata chránit před vznikem astmatu. Tento průzkum byl prováděn pouze ve zde, take jsou zobecněné pouze na švédskou populaci, ale díky rozsáhlé databázi obyvatelstva je pravděpodovné, že výzkum bude rozšířen i o další evropskou populaci s podobnou kulturou, co se zemědělství a vlastnictví domácích mazlíčků týče, "říká Catarina Almqvist Malmros, vedoucí autor studie, Pediatr na Astrid Lindgrenová dětské nemocnice a profesorem v klinické epidemiologie na Dept. of Medical epidemiologie a biostatistiky na Karolinska Institutet, Stockholm.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře